Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

KOT W BUTACH W HOLLYWOOD?

data dodania: 20 października 2015

W poniedziałkowe przedpołudnie wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance mieli okazję obejrzeć, w Pałacyku „Sokół”, przedstawienie teatralne Kot w butach, przygotowane przez Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego ITAN. Reżyserem ten nowoczesnej wersji jednej z najsłynniejszych europejskich baśni ludowych, jest Artur Dziurman, który wraz z Jakubem Kłeczkiem jest również współautorem scenariusza. Wydarzenie to było kolejnym elementem integracyjnych spotkań z teatrem, odbywających się w ramach projektu Flirt z Melpomeną.
Kostiumowy Kot w butach według Artura Dziurmana jest komedią adresowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Podobnie jak w klasycznej wersji baśni, polski parobek staje się wpływowym szlachcicem, poślubia królewnę, zdobywa bogactwo i władzę nad królestwem. Pomaga mu w tym mówiący kot, który w interpretacji Dziurmana okazuje się być jednak… byłym aktorem filmowym. Historia kota w butach to pełna nadziei opowieść o nieoczekiwanym i ogromnym szczęściu. Dziś bez wątpienia moglibyśmy nazwać ją „amerykańskim snem”. I jest to trop jak najbardziej słuszny. W spektaklu kot w butach, w poszukiwaniu sposobu na zapewnienie parobkowi bogactwa rusza do Hollywood, gdzie spotyka wielu starych znajomych z czasów, kiedy sam występował w kasowych megaprodukcjach. Całość widowiska dopełnia dynamiczna muzyka i wartka akcja.
W spektaklu, który mieliśmy okazję obejrzeć, wystąpili: Magdalena Sokołowska, Małgorzata Walkosz, Elżbieta Sielawa, Janusz Bąk, Mieczysław Baczyński. Warto dodać, że przedstawienia Teatru ITAN są w pełni profesjonalne i na wysokim poziomie artystycznym, choć główne role grają zawsze aktorzy niewidomi lub niedowidzący.
Nasza teatralna podróż przenosi się teraz do Teatru Groteska, gdzie, jako pierwsze, obejrzymy przedstawienie Towarzystwo Pana Brzechwy.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu „Kultura Dostępna 2015”