Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

TADEUSZ KANTOR DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ, CZY TO MOŻLIWE?

data dodania: 5 listopada 2015

Uczestnicy projektu Flirt z Melpomeną mieli wczoraj okazję uczestniczyć w niezwykle nowatorskim przedsięwzięciu. Została bowiem dla nich zorganizowana gra miejska Kantor w Krakowie, której celem było zapoznanie z życiem i twórczością Tadeusza Kantora. W tym roku przypada setna rocznica urodzin artysty. Ten znakomity polski reżyser, malarz i scenograf nie tylko nie znajduje się w podstawie programowej szkoły podstawowej, ale także niewielu dorosłych umiałoby powiedzieć kim był. Trudność tematu nie wystraszyła jednak uczestników. Kraków powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Pierwszym przystankiem gry była siedziba Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej przy ulicy Siennej 5. Fundacja była bowiem organizatorem naszej gry. Został tam odczytany list Tadeusza Kantora, w którym reżyser skarży się, że zostało mu ukradzionych pięć fotografii, które miały być podstawą do namalowania przez niego portretu wielkiej, polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Naszym zadaniem było więc odnalezienie tychże fotografii, ukrytych w różnych miejscach Krakowa. Zostaliśmy podzieleni na pięć grup, w każdej z nich było pięcioro uczniów z Kopanki i trzech wychowanków SOSW. Każda grupa miała szukać fotografii w jednym punkcie, związanym z życiem lub twórczością Kantora. Najpierw trzeba było jednak odgadnąć, co to za miejsce. Dzieci szybko rozwiązały tę zagadkę i grupy udały się, wraz z opiekunami w następujące miejsca:
– Planty w pobliżu Teatru Podziemnego przy ulicy Szewskiej 22, gdzie w czasie II wojny światowej działał nielegalny teatr,
– Narodowy Teatr Stary, w którym Kantor pracował, między innymi jako scenograf,
– Klasztor i Bazylika oo. Franciszkanów, gdzie znajduje się witraż Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczością interesował się Kantor,
– Krzysztofory
– oraz dawna pracownia Kantora przy ulicy Siennej 7/5.
W każdym z tych miejsc na grupę uczestników czekał Agent, który zadawał trudne prace. Ich wykonanie umożliwiało zdobycie fotografii. Zadania były różne. Dwie grupy odtwarzały układ sceniczny ze sztuk Kantora, inna kolorowała jeden z jego obrazów, kolejna poszukiwała w teatrze rekwizytów, a ostatnia malowała parasole, które stanowiły jeden z ulubionych przedmiotów artysty. Każde zadanie umożliwiało integrację naszych uczestników. Dzieci pomagały sobie nawzajem, by szybciej ukończyć zadanie i, co zrozumiałe, wygrać grę! Dodatkowo mieliśmy możliwość zwiedzenia miejsc, w których gra się odbywała. Wszystkim grupom udało się odzyskać fotografie. Ale to nie był koniec trudności. Okazało się bowiem, że zdjęcia zostały pocięte i musieliśmy je na nowo ułożyć z kawałków. Ale nasz trud został doceniony. W Fundacji, na zakończenie gry miejskiej, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową nagrodę.
Chcielibyśmy serdeczne podziękować wszystkim osobom z Fundacji dla Modrzejewskiej za trud włożony w organizację tego przedsięwzięcia. Udowodniło ono tezę, że dzięki nowatorskiemu podejściu i zaangażowaniu można starać się przekazywać wiedzę, nawet na bardzo trudne tematy, a takim dla naszych uczestników był z pewnością Tadeusz Kantor.
A jaki jest kolejny punkt naszego projektu? 17 listopada jedziemy znów do Teatru Groteska, tym razem na spektakl Ania z Zielonego Wzgórza.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu „Kultura Dostępna 2015”