Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

ŻYDZI „OD KUCHNI”

data dodania: 1 października 2015

W ramach projektu „Dialog międzykulturowy od kuchni” obyły się pierwsze zajęcia mające na celu zapoznanie uczestników z kulturą Żydów, których historia w sposób niezaprzeczalny i oczywisty była związana z dziejami galicyjskich miast i miasteczek – w tym Skawiny i Krakowa. Seniorzy zostali podzieleni i zorganizowani w 3 grupy warsztatowe. Każda z grup została zaproszona do restauracji, znajdującej się na krakowskim Kazimierzu, gdzie odbyły się zajęcia warsztatowe połączone z degustacją dań typowych dla tej kultury.  Podczas spotkania Seniorzy zapoznali się z historią, kulturą i obyczajami narodu żydowskiego. W formie prezentacji multimedialnej, mini wykładu oraz dyskusji omówiono: okoliczności przybycia i osiedlenia się Żydów na ziemiach polskich,  wskazano ślady życia Żydów w Skawinie i Krakowie (zabytki, place, synagogi), zwyczaje życia codziennego (wygląd, strój) oraz tradycje i obyczaje religijne (symbole związane z kulturą i religią, święta, muzyka). Realizowany program warsztatów nie tylko pozwolił na zdobycie podstawowej orientacji w dziedzinie judaizmu ale też miał za zadanie przekazania uczuciowego ciepła i czaru wobec nie zawsze prawidłowo ocenianej kultury Żydów, która, mimo, że inna jest równie wartościowa i ciekawa.
Dużą część zajęć poświęcono zwyczajom kulinarnym Żydów, które nierozerwalnie były związane z ich życiem religijnym. Najważniejszą cechą kuchni żydowskiej jest ścisłe przestrzeganie koszerności, tj. religijnego podziału pokarmów na koszerne – czyste (dozwolone) i trefne – nieczyste (zakazane). Wiele potraw kuchni żydowskiej weszło na stałe do kuchni innych narodów. W kuchni polskiej popularne są m.in. karp po żydowsku, chałka, maca, gefilte fisz (pulpety rybne) „kawior żydowski” (pasta z wątróbek}, sałatka galicyjska i koszerna śliwowica. W trakcie trwania spotkania, uczestnicy mieli możliwość degustacji charakterystycznych żydowskich potraw, które często gościły na ich stołach. W menu znalazła się chałka, ryba w galarecie w charakterze przystawki, przepyszna kaczka jako danie główne oraz deser w postaci ciasta marchewkowego – prawdziwy cymes!

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020