Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

PIERWSZA ROCZNICA POSADZENIA DĘBÓW PAMIĘCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KRZĘCINIE

data dodania: 24 listopada 2012

W dniu 13 listopada 2012 r. społeczność Krzęcina i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Krzęcinie przeżywali doniosłe chwile, uczestnicząc w uroczystości pierwszej rocznicy posadzenia Dębów Pamięci gen. broni Stanisława Hallera i kpt. Feliksa Grabskiego, dwóch polskich oficerów – ofiar zbrodni katyńskiej, związanych z ziemią krzęcińską.

Uroczysty apel, na placu przed dębami „Stanisław” i „Feliks” rozpoczęła dyrektor krzęcińskiej szkoły pani Anna Kawaler. Następnie phm. ks. kan. Zdzisław Budek, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie, zainicjował wspólną modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę. Po modlitwie nastąpiło złożenie wiązanek przed pamiątkowymi tablicami przez przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej i uczniów Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. Później delegacja uczniów Szkoły z ks. Józefem Chodurkiem udała się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki i zapalić znicze na grobach rodziny Hallerów i Grabskich oraz Nieznanego Żołnierza.

Po części oficjalnej rozpoczęła się uroczysta wieczornica przygotowana przez uczniów krzęcińskiej szkoły. W tym widowisku literacko – muzycznym recytowane wiersze i śpiewane patriotyczne pieśni przypominały o najważniejszych  wydarzeniach w historii Polski na drodze do uzyskania niepodległości.

Nasze Towarzystwo na tych uroczystościach reprezentowali: Stanisław Grodecki, Anna Kudela i Czesława Kopeć.

Opracował: Stanisław Grodecki