Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

5 ROCZNICA ŚMIERCI OJCA GENERAŁA ADAMA STUDZIŃSKIEGO

data dodania: 8 kwietnia 2013

2 kwietnia 2013 roku minęła 5 rocznica śmierci Dominikanina Ojca Adama Studzińskiego.

Adam Studziński jest nie tylko Honorowym Obywatelem miasta Skawiny, którego imieniem nazwano jedną z ulic Skawiny ale był przede wszystkim Dominikaninem, generałem brygady Wojska Polskiego, kapelanem Polskiego Korpusu Sił Zbrojnych na Zachodzie generała Andersa, legendarnym kapelanem pułku 4 pancernego „Skorpion” w czasie zwycięskich walk o Monte Cassino w maju 1944 roku. Ojciec Adam Studziński był kapelanem środowisk kombatanckich i harcerskich. Był kapelanem NZH „Czerwony Mak „ ze Skawiny. Adam Studziński pisał książki, był również malarzem i konserwatorem sztuki.

Z okazji 5 rocznicy śmierci Towarzystwo Przyjaciół Skawiny wraz ze Stowarzyszeniem „Pancerny Skorpion” z Opola, zrzeszającym żołnierzy – weteranów pułku 4 pancernego „Skorpion” oraz kontynuującym jego tradycje 5 Brygady Pancernej „Skorpion” zorganizowało uroczystość złożenia kwiatów na grobie Ojca Adama w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Kwiaty na grobie generała Adama Studzińskiego złożyły delegacje reprezentujące Prezydenta miasta Krakowa, Dowódcę 2 Korpusu Zmechanizowanego, Przeora Zakonu Dominikanów w Krakowie oraz delegacje Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Stowarzyszenia Pancerny Skorpion, Szwadronu pojazdów historycznych Wojska Polskiego. Kombatantów spod Monte Cassino reprezentował z prof. Wojciechem Narębski.

Spotkania przy grobie generała Studzińskiego stało się już pewną tradycją. Corocznie 2 kwietnia w dniu śmierci, oraz 2 czerwca w dniu urodzin o godzinie 12 spotykają się wszyscy dla których postać ojca generała Adama Studzińskiego pozostanie na zawsze w pamięci.

Postać ojca generała Adama Studzińskiego została przypomniana w 74 numerze Informatora TPS