Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

CORAZ BLIŻEJ PÓŁMETKA

data dodania: 29 stycznia 2013

Pierwsza grupa, realizująca nasz projekt „Czego Jan nie umie, tego Jaś go nauczy”- e-warsztaty literackie promujące integrację międzypokoleniową, pełną parą zbliża się do półmetka. Jej uczestnicy mają już za sobą dziesięciogodzinny kurs obsługi czytników oraz dwanaście spośród czterdziestu godzin warsztatów literackich. Do tej pory wszystko idzie gładko. Zajęcia techniczne odbywały się w MultiCentrum, miejscu najlepiej do takiej działalności przygotowanym, a na warsztaty literackie udzieliła nam gościny Miejska Biblioteka Publiczna – Partner Projektu. Spotkania grupy odbywają się w czytelni bibliotecznej.

Warsztaty odbywają się pod hasłem „Ze śmiechem łatwiej żyć”. Zgodnie z tą dewizą opracowaliśmy szczegółowy program: wyszukaliśmy definicje i zgłębiliśmy teoretycznie mechanizm śmiechu, co samo w sobie okazało się dość zabawne; mówiliśmy o różnych funkcjach śmiechu, także w trudnych sytuacjach i ciężkich czasach, nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy dowcipach okupacyjnych i peerelowskich, z pewnym zdziwieniem odkrywając, że niektóre z nich z niewielkimi zmianami adaptowane bywają do różnych czasów i osób – można powiedzieć, że zyskują wymiar ponadczasowy. Uczestnicy czynnie włączyli się w tę część zajęć, sypiąc dowcipami jak z rękawa.

Na kolejnych spotkaniach szukaliśmy szczególnie zabawnych scen w znanych komediach polskich i obcych. Samo czytanie z podziałem na role ubawiło nas setnie, a próby odegrania poszczególnych scen wywoływały salwy śmiechu. Zabawa, zabawą – warto jednak zauważyć, że takie „wejście w skórę” innego człowieka choćby przez chwileczkę ułatwia nam rozumienie bliźnich i rozwija empatię.

Od połowy stycznia zajęcia poświęcone są najmłodszej sztuce śmiechu – kabaretowi. Prowadząca je pani Ania Klimczyk zadbała o efektowne rozpoczęcie: wkroczyła do czytelni w pięknym stroju z epoki fin de siecle’u , kiedy to w kawiarni Michalika przy ul. Floriańskiej narodził się polski kabaret. Pani Ania szturmem zdobyła serca uczestników.

W realizacji projektu uczestniczą młodzi wolontariusze, zrzeszeni w działającym przy TPS, Skawińskim Centrum Wolontariatu. Bynajmniej nie ograniczają się oni do „obsługi technicznej”. Żywo reagują na wszystko, co się na zajęciach dzieje i biorą udział w scenkach i dialogach. Jakoś nie odczuwamy dzielącej nas różnicy dwóch pokoleń, a i oni nie wydają się spanikowani w tym, że nasza średnia wieku przekracza granicę 4×15 lat.

Druga grupa uczestników jest już w trakcie kursu obsługi czytnika, a w lutym wystartuje trzecia, ostatnia już grupa. Fakt, że już dawno zabrakło wolnych miejsc wydaje się świadczyć, że nasz projekt trafił w dziesiątkę, ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012-2013.

Opracowała Anna Kudela