Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

II ZAWODY PŁYWACKIE SZKÓŁ SPECJALNYCH O PUCHAR STAROSTY KRAKOWSKIEGO

data dodania: 7 listopada 2013

22 października 2013 r. na basenie „Camena” w Skawinie odbyły się II Powiatowe Zawody Pływackie Szkół Specjalnych o Puchar Starosty Krakowskiego.

Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Patronat honorowy objął Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka.

W zawodach udział wzięło łącznie 9 placówek, kształcących dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie: z Krakowa, Chrzanowa, Oświęcimia, Tarnowa i Nowego Targu.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonała Pani Dyrektor Wydziału Edukacji Powiatu Krakowskiego – Lidia Pycińska, która złożyła na ręce gospodarzy – Pani Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie Grażyny Wójcik wyrazy uznania za podjęcie i wspaniałe zorganizowanie tego typu przedsięwzięcia. Pani Dyrektor Grażyna Wójcik ciepło przywitała wszystkich zawodników oraz szanownych gości, którzy przybyli na tę szczególną imprezę: Dziękuję Wam wszystkim za to, że jesteście tutaj z nami. Wasza obecność jest dla nas sygnałem, że  Ci młodzi ludzie, którzy zmagają się na co dzień z własną słabością i ograniczeniami są dla Was bardzo ważni. Trzymajmy za nich wszystkich mocno kciuki, bo dla tych zawodników sport to nie tylko rywalizacja, ale też ciężka praca i zaangażowanie. Goście – w osobie Pani Dyrektor Wydziału Edukacji Powiatu Krakowskiego, Lidii Picińskiej, Pani Dyrektor SP nr 1 w Skawinie, Hanny Szczerbak, Pani Urszuli Wiącek i Pana Zdzisława Samborskiego  reprezentujących Fundację „Dar serca – Skawina”, Przewodniczącego TPS, Stanisława Grodeckiego i Wiceprezesa Fundacji SCW, Mariusza Tarnopolskiego – osobiście zaangażowali się w sprawne przeprowadzenie zawodów biorąc udział w dekoracji zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Pani Dyrektor podkreśliła też, że organizację tego typu zawodów umożliwia szkole świetny dostęp do zaplecza sportowego: bezpośrednie sąsiedztwo Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie z Pływalnią Krytą „Camena”, jak również długotrwała współpraca placówki z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Ten swoisty festiwal pływacki realizowany był w kategoriach dziewcząt i chłopców w konkurencjach: wyścig stylem dowolnym, wyścig stylem dowolnym z deską, wyścig stylem grzbietowym i sztafecie 4x25m. Zawodnicy pracowali na własny sukces, ale i także na sukces szkoły. Wszyscy zawodnicy rywalizowali na zasadach olimpijskich: wyścigi kwalifikacyjne w poszczególnych konkurencjach stwarzały im szansę na to, by zajęli jedno z trzech miejsc na podium i otrzymali odpowiednio medal złoty, srebrny lub brązowy – tłumaczy koordynator zawodów i pomysłodawca imprezy, Sebastian Krasny. Moment dekoracji zawodników dostarczył wielu wzruszeń. Niektórzy z tych uczniów pierwszy raz w życiu zostali wyróżnieni. Ale tak naprawdę w tych zawodach nie było przegranych. Dlatego wszyscy uczestnicy zostali odznaczeni medalem. Wierzę, że dzięki tej sportowej imprezie każdy z zawodników jeszcze bardziej uwierzy w siebie. I przede wszystkim cieszę się, że zawody pływackie szkół specjalnych na stałe wpisały się w kalendarz naszych imprez międzyszkolnych. ”

W wyniku klasyfikacji generalnej Puchar Starosty w tym roku popłynął do SOSW Chrzanów, jednak Marcin Giza – uczeń kl. III Przysposabiającej do Pracy –  już zapowiedział, że w przyszłym roku wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy w Skawinie zrobią wszystko, żeby go odzyskać! Każdy zawodnik zwycięskiej drużyny otrzymał z rąk Pani Dyrektor Grażyny Wójcik torbę na basen, w której znajdował się ręcznik, czepek i okulary do pływania.

Reprezentacja gospodarzy w klasyfikacji generalnej zdobyła w tym roku drugie miejsce, na które złożyły się indywidualne starty uczniów na dystansach 25 metrowych stylem dowolnym, grzbietowym i w sztafecie. A oto wyniki ich zmagań:

JUSTYNA PŁASZEWSKA – dwa złote medale w stylu dowolnym i grzbietowym.

MARCIN GIZA – brązowy medal w stylu grzbietowym, 5 miejsce stylem dowolnym.

DAMIAN OKARMUS – 4 miejsce w stylu dowolnym, 5 miejsce stylem grzbietowym.

PIOTR ŚWIERCZEK – srebrny medal w stylu dowolnym, złoty medal w stylu grzbietowym.

PRZEMYSŁAW KANIA – brązowy medal w stylu grzbietowym, 4 miejsce stylem dowolnym.

Dodatkowo w sztafecie 4×25 – wspierani przez żywiołowo reagującą publiczność – wychowankowie SOSW w Skawinie zdobyli złoty medal pokazując, że w tym dniu hasło: „JEDEN ZA WSZYSTKICH – WSZYSCY ZA JEDNEGO” stało się jak najbardziej aktualne.

W zawodach udział wzięli również: Marcin Klaś, którego dzielnie wspierała mama, oraz Bartłomiej Szklarczyk, Mariusz Sikora i Łukasz Spytkowski, którzy za swoje występy również otrzymali medale.

Wspaniała atmosfera tych zawodów i ich świetna organizacja sprawia, że sukcesywnie zwiększa się liczba szkół, które pragną podjąć rywalizację o Puchar Starosty Krakowskiego w zawodach pływackich. Dużą satysfakcją dla organizatorów jest fakt, że dzieci czekają na te zawody i przygotowują się do nich cały rok. Radość na twarzach uczniów, które pierwszy raz stają na podium lub biją swoje własne rekordy jest bezcenna!

źródło: www.sosw.skawina.edu.pl