Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ – ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

data dodania: 19 listopada 2015

Ostatnim teatralnym przystankiem w naszej wędrówce podczas realizacji projektu „Flirt z Melpomeną – integracyjne spotkania z teatrem” było przedstawienie „Ania z Zielonego Wzgórza”, które obejrzeliśmy w Teatrze Groteska. Tytułowa Ania Shirley jest potwierdzeniem tezy, że jeśli się czegoś bardzo pragnie i cierpliwie dąży, to możliwe jest spełnienie nawet najbardziej wydawałoby się nierealnych marzeń. Ania pragnęła tylko ciepła i domu, w którym znalazłby się dla niej kąt. Wydawałoby się z pozoru, że to tak niewiele, ale dla niej, sieroty, tułającej się od rodziny do rodziny i mieszkającej w sierocińcu, to marzenie było właśnie takie niemożliwe do spełnienia. A jednak udało się i Ania znalazła swoje miejsce na świecie w domu Mateusza i Maryli Cuthbert. Spektakl to także bajkowa, ale jednak lekcja tolerancji dla inności. Tu innością były ogniście rude włosy Ani, ale nasi uczestnicy z SOSW na co dzień muszą zmagać się z innością wynikającą z choroby lub niepełnosprawności intelektualnej.
Dodatkową atrakcją tego dnia było zwiedzanie Teatru Groteska od kulis. Mogliśmy zobaczyć Salę Kopułową, garderobę i miejsce, w którym pracuje na co dzień inspicjent. Ale największą zabawą było oglądanie i przymierzanie masek scenicznych oraz lalek, którymi aktorzy posługują się w trakcie spektakli.
Projekt bez wątpienia spełnił pokładane w nim nadzieje. Pokazał, że integracja jest możliwa i nie są to tylko puste słowa. Nauczyciele, wychowawcy i rodzice naszych uczestników mogą być dumni z ich postawy.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu „Kultura Dostępna 2015”