Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

RAZEMKOWO MA JUŻ 5 LAT

data dodania: 9 listopada 2015

Z okazji piątej rocznicy powstania Koło Robótek Ręcznych „Razemkowo” działające przy Towarzystwie Przyjaciół Skawiny przygotowało pokaz własnoręcznie wykonanych strojów, dodatków oraz biżuterii, który zatytułowano „Z Razemkowem na wybiegu”. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 3 października br. w pałacyku „Sokół” i zgromadziło liczną publiczność.

Na wstępie przedstawicielka gospodarza imprezy, czyli Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Małgorzata Tomala serdecznie powitała wszystkich zebranych, a Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Skawiny Stanisław Grodecki przypomniał pokrótce historię Koła:

Koło Robótek Ręcznych „Razemkowo” powstało w październiku 2010 r., nie obyło się jednak bez problemów. Siłą napędową przedsięwzięcia była pani Agata Lasek oraz szefująca w tamtym okresie TPS pani Ewa Tarnopolska, która wykazała dużą przychylność. Koło początkowo liczyło kilka osób. Spotykano się w siedzibie TPS, a do dyspozycji był stół, krzesła i dwie półki w szafie. Dzisiaj Koło (nadal działające przy TPS), dzięki przychylności Zarządu Towarzystwa, ma bardziej komfortowe warunki. Zostało wygospodarowane może niezbyt duże, ale prawie samodzielne pomieszczenie. Panie z „Razemkowa” w większości są członkami TPS, ale często na spotkania przychodzą także osoby niezwiązane z Kołem i Towarzystwem. Koło Robótek Ręcznych rozwija się intensywnie i obecnie ma dużo większe możliwości prezentowania swoich prac na różnych okolicznościowych spotkaniach i imprezach, nie tylko w Skawinie.

Piąta rocznica powstania Koła Robótek Ręcznych „Razemkowo” była wspaniałą okazją do zorganizowania pokazu „mody robótkowej”, który jak do tej pory jest jedynym w historii naszego miasta. Jubileuszowy pokaz prowadzony był profesjonalnie przez Joannę Gądek.
W pierwszej części modelki zaprezentowały haftowane bluzki, tzw. razemki. Haft na rękawach, opracowany przez Agatę Lasek, zawiera wybrane elementy z chusty skawińskiej. Pierwsza taka bluzka powstała w 2013 r. Pozostałe zostały wyhaftowane przez panie z „Razemkowa” w 2015 r. (w sumie 9 bluzek).
Zamierzeniem pań było zaprezentowanie bluzek w połączeniu z różnymi kreacjami i udowodnienie, że można je nosić zarówno do spodni (w tym dżinsów), jak i do eleganckiej spódnicy lub „na ludowo”. Motyw haftu z rękawa znalazł się na zaproszeniach na w/w imprezę. Panie z Koła mają nadzieję, że w przyszłości stanie się on również znakiem rozpoznawczym „Razemkowa”.
Tematem kolejnej części pokazu była jesień i nadchodząca zima. Na wybiegu pojawiły się modelki w wielobarwnych szalach, chustach, czapkach, swetrach, otulaczach, kołowcach oraz płaszczach wykonanych na drutach lub na szydełku.
Następnie można było podziwiać eleganckie, klasyczne kreacje z koronkowymi kołnierzykami wykonanymi metodą frywolitkową lub szydełkową. Potem na wybiegu pojawiły się modelki w przepięknych szydełkowych sukienkach, kompletach lub spódniczkach. Dalej zaprezentowano haftowane bluzki, tuniki i sukienki (hafty na bluzkach oparte były na wzorach dawnego haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej i borowiackiej, haftu podegrodzkiego, bułgarskiego i krakowskiego).
Na końcu przedstawiono tradycyjne stroje krakowskie dla dzieci oraz przepiękne stroje inspirowane ludowym strojem skawińskim. Gromkie, niesłabnące brawa słychać było od początku do końca pokazu. Tak wspaniałej publiczności z pewnością mogłyby pozazdrościć Skawinie wszystkie światowe pokazy mody.
Warto podkreślić, że na wybiegu w „Sokole” spotkały się aż cztery pokolenia!
Oprócz pań z „Razemkowa” w pokazie wzięli udział członkowie ich rodzin oraz bliskie im osoby.
I chociaż przygotowaniom towarzyszył stres i obawy (przecież nigdy wcześniej czegoś takiego nie było), to efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Wydarzenie okazało się prawdziwym sukcesem „Razemkowa”, a uśmiechy i brawa publiczności oraz późniejsze pozytywne komentarze i gratulacje były najcenniejszą nagrodą dla organizatorów i uczestników pokazu.
Pokaz zorganizowały i wzięły w nim udział członkinie „Razemkowa”: Zofia Badura, Jadwiga Cholewa, Zofia Dudek, Maria Dziobek, Władysława Guzik, Zofia Kapera, Irena Kulak, Agata Lasek, Danuta Lasek, Wanda Pabian, Elżbieta Panek, Katarzyna Polek, Danuta Racułt, Krystyna Sojka, Ewa Tarnopolska, Magdalena Tarnopolska, Beata Włoch, Zofia Zwierz, Janina Żmuda, Ewa Żurek oraz związane z Kołem uczennice: Olga Bieda, Ania Lasek i Sabina Wilczek.