ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4
data dodania: 22 listopada 2012
W pełne zadumy, ale jednocześnie radosne listopadowe popołudnie, już po raz czwarty w dniach poprzedzających rocznicę Odzyskania Niepodległości spotkali się uczniowie, rodzice, mieszkańcy oraz władze samorządowe Gminy Skawina i sympatycy SP nr 4 w Skawinie – Korabnikach.
Czwartek, 8 listopada, dzień uroczystości „IV Niepodległościowej Wieczornicy”, był jednocześnie dniem drugiej rocznicy odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Stanisława Klimasa zbrodniczo zamordowanego w Twerze oraz pierwszej rocznicy nadania imienia „Stanisław” Dębowi Pamięci. Imię zostało mu nadane, aby uhonorować postać Stanisława Klimasa i patrona szkoły Stanisława Wyspiańskiego.
Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego oraz Hymnu Skawiny, obecni złożyli hołd walczącym o Niepodległą Rzeczpospolitą, wyrazem którego był Apel Pamięci, odczytany przez phm. Witolda Grabca i harcerzy drużyn NZH „Śpiewającej Siódemki” działającej przy SP w Krzęcinie oraz „Niezłomnych” ze Szkoły Podstawowej nr 4 -. Wzruszającą modlitwę w intencji pomyślności Ojczyzny poprowadził kapelan NZH phm. ks. Zdzisław Budek.
Wiązanki biało-czerwonych kwiatów złożone pod pamiątkową tablicą przez Radę Rodziców oraz nauczycieli i uczniów wyrażały w symboliczny sposób szacunek dla wszystkich poległych, umierających w imię BOGA, HONORU i OJCZYZNY. Następnie w Sali gimnastycznej zaprezentowano nam program artystyczny, diametralnie różniący się od ubiegłorocznego. Zamiast przeglądu pól bitewnych i opowieściach o trudnych drogach do niepodległości zobaczyliśmy obrazki z życia współczesnych, młodych i dorosłych korabniczan, ujęte w formę ramówki programu telewizyjnego. Jeśli nawet niektóre doniesienia okazały się przedwczesne – na nagrodę Nobla, rekord olimpijski i nominację na stanowisko ministra musimy jeszcze poczekać – to przynajmniej zobaczyliśmy, że uczniowie czwórki wiedzą, jak wiele szans życiowych stoi przed nimi otworem. To pomysłowe, skrzące dowcipem widowisko oczarowało widzów. Wieczornica zakończyła się tradycyjnie wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Chór szkolny prowadzony przez Pawła Żmudę wyśpiewał „Rotę”, „Ułani, ułani”, „My Pierwsza Brygada” i wiele innych pięknych, patriotycznych pieśni. Zebrani na widowni uczestnicy tej wieczornicy aktywnie włączyli się do ich śpiewania.
Towarzystwo Przyjaciół Skawiny na tej wieczornicy reprezentowali: Stanisław Grodecki, Anna Kudela i Stanisław Cinal.
Opracował: Stanisław Grodecki