Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

TOWARZYSTWO PANA BRZECHWY

data dodania: 22 października 2015

Kolejnym punktem naszych integracyjnych spotkań z teatrem był dzisiejszy tytułowy spektakl, który obejrzeliśmy w Teatrze Groteska w Krakowie. Już w trakcie przejazdu autokarem łatwo można zauważyć, jak dużo zmieniło się w relacjach wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kopance.  Teraz to już spotkania kolegów, a nie osób zdrowych z osobami z niepełnosprawnością. Nie do pominięcia jest tu rola pedagogów, którzy pomagają dzieciom w zrozumieniu na czym, tak w codziennym kontakcie, polega integracja.
Obejrzane dziś przedstawienie to zgodnie ze słowami jego reżysera Jana Polewki „sceniczne przedstawienie opowieści Jana Brzechwy o Tomku Dropsie, który opuścił swych braci i założył własny, wędrowny teatr. Podczas wędrówki Tomka spotykamy innych bohaterów wierszy dziecięcych Brzechwy – na muzykalnej łące pojawiają się: Chrząszcz i Wół, Biedronka i Żuk, dwa Barany i Czapla z Żurawiem, a potem, w miasteczku, Strażacy przedstawiający operę strażacką „Pali się” wraz z pokazem „sztucznego ognia i prawdziwego gaszenia”. W drugiej części, po występie Grupy Dropsa na rynku, mamy rozśpiewaną restaurację „pod Dynią” i zaspany hotel „pod Susłem”, skąd do Krakowa zabiorą wszystkich samochody Wojewody, aby tam rozweselili i pocieszyli jego chorą wnuczkę. Za to Dziadek-Wojewoda nie poskąpi im nagrody, a jego urzędnicy nie będą dla artystów tak skąpi, jak to zwykle bywa” (http://www.groteska.pl/spektakl/towarzystwo-pana-brzechwy).
Było to kolejne, już trzecie  spotkanie uczestników projektu Flirt z Melpomeną z teatrem. Przed nami jeszcze kilka bardzo ciekawych inicjatyw. Pomimo coraz wyraźniejszego, jesiennego chłodu, atmosfera w trakcie realizacji naszych działań jest ciepła i bardzo serdeczna.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu „Kultura Dostępna 2015”