Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

Wielkie widowisko muzyczne „Skawina da się lubić”

data dodania: 15 maja 2014

Sobotnie obchody Dni Skawiny uświetni swoim występem Galicyjska Orkiestra Straussowska Obligato pod kierownictwem Jerzego Sobeńko oraz solistów polskich teatrów muzycznych i operowych. Na niezwykłe widowisko złożą się największe przeboje musicalowe, operowe, muzyki klasycznej  i popularnej. Wszystko w przepięknej scenerii Starorzecza, na specjalnie zbudowanej scenie na wodzie, a dla widzów przygotowaliśmy widownię na 1300 miejsc i telebim o największej rozdzielczości. Atrakcyjność koncertu zapewni nie tylko doskonałe wykonawstwo muzyczne, ale i niewątpliwie efektowne kostiumy artystów.

Z towarzyszeniem Orkiestry wystąpią: Sylwia Lorens – sopran, Ewa Romaniak i Monika Węgiel – wokal oraz tenorzy – Tadeusz Szlenkier, Witold Wrona i Jan Zakrzewski.

Monika Węgiel – od najmłodszych lat wykazywała ponadprzeciętne umiejętności wokalne. Należała do Wrocławskiej Akademii Piosenki prowadzonej przez Jerzego Satanowskiego i Grażynę Łobaszewską. W 2003 r. z powodzeniem zdała egzaminy do Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, gdzie kształtowała swój talent aktorski pod opieką takich profesorów, jak Jerzy Radziwiłowicz, Anna Seniuk czy Zofia Kucówna. Aktualnie jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Współpracuje także z innymi teatrami w Polsce. W 2011 r. zagrała główną rolę w musicalu “Cabaret” wystawianym przez Nowy Teatr w Słupsku. Oprócz kariery aktorskiej z ogromną pasją rozwija swój talent estradowy. Występuje w licznych koncertach, m.in. w: Filharmonii Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Auli Auditorium Maximum UJ, a także na festiwalach: Summer Music Festival w Wieliczce oraz Europejskim Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy.  W roku 2010 Jacek Cygan napisał dla niej dwie piosenki, do których muzykę skomponował Jerzy Sobeńko. Utwory te prezentowane są na debiutanckiej płycie Moniki Węgiel pt. „Carte blanche”

Ewa Romaniak – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, takich jak: wyróżnienie w ramach Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie za rolę Klary w “Ślubach panieńskich”; tytuł najlepszej aktorki w ramach plebiscytu „Cztery karty z Talii”; wyróżnienie za wysokiej klasy umiejętności komediowe za rolę w spektaklu “Wieczór kawalerski” w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii “Talia”. Laureatka Festiwalu Piosenki Retro “Złoty liść” w Warszawie. Ewa Romaniak oprócz gry na scenach teatralnych uczestniczy w wielu projektach muzycznych, z których najbardziej znane to 4-częściowa “Odyseja Muzyczna”, ponadto “Filmowe Love Story” oraz  widowisko “Romans z szampanem”. Ewa Romaniak gra również główną rolę w spektaklu, składającym się z dwóch jednoaktówek A. Czechowa: „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”.

Sylwia Lorens – absolwentka Krakowskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej. Szeroki repertuar i  umiejętności aktorsko-wokalne powodują, że jest zapraszana do udziału w wielu prestiżowych programach muzycznych oraz festiwalach takich, jak: Summer Music Festival w Wieliczce, Galowy Koncert Uniwersytecki, szereg występów w Filharmonii Krakowskiej oraz Filharmonii Gdańskiej. W 2010 r. została zaproszona przez Bogusława Kaczyńskiego do udziału w koncercie inauguracyjnym Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Sylwia Lorens doskonale wykonuje utwory musicalowe, filmowe, operetkowe. Znakomicie radzi sobie z trudnymi partiami operowymi, wymagającymi najwyższych umiejętności.

Tadeusz Szlenkier – w zakresie wokalistyki kształcił się u Romana Węgrzyna i Richarda Crossa. Brał udział w poważnych przedsięwzięciach muzycznych w kraju i za granicą. Siedmiokrotnie śpiewał na koncertach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także występował w salach filharmonicznych z najlepszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami. W 2004 roku brał udział w widowisku Trzech Polskich Tenorów w Filharmonii w Chicago, a także został zaproszony przez Bogusława Kaczyńskiego do uczestnictwa w koncercie, który odbył się w Toronto Centre for the Arts. W lutym 2006 roku wziął udział w wykonaniu Requiem Giuseppe Verdiego w Konzerthaus we Fryburgu w Niemczech, a w czerwcu tego roku odbył z tamtejszą Filharmonią tournée po Brazylii. Wielokrotnie śpiewał we Fryburgu między innymi IX Symfonię Beethovena i Requiem Verdiego
W marcu 2008 roku, na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej Tadeusz Szlenkier wziął udział w koncertowym wykonaniu opery Cherubiniego Lodoiska, w ramach XII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Występ został nominowanyu do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. W maju 2009 roku Tadeusz Szlenkier uzyskał tytuł Master of Music na Yale University School of Music w Stanach Zjednoczonych. Od sezonu artystycznego 2010/2011 dołączył do grona solistów Opery Nova w Bydgoszczy.

Witold Wrona – absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Heleny Szubert-Słysz. Będąc jeszcze na studiach śpiewał partie tenorowe, m. in. w Mszy C-dur L. van Beethovena, Mszy S-dur F. Schuberta, Te Deum A. Brucknera. Zwiedził całą Europę, występując z chórem Filharmonii Krakowskiej, Polskiego Radia, Opery i Operetki w Krakowie. W 1996 roku rozpoczął karierę solisty w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, sezon później pracował w Operze Krakowskiej, skąd powrócił na gliwicką scenę. Ma w swoim dorobku m. in. role: Armanda we Frasquicie i Su-Czonga w Krainie uśmiechu F. Lehára, Księcia Urbina w Nocy w Wenecji J. Straussa, Boccaccia w Boccacciu F. Suppego, Noëla w Królu włóczęgów R. Frimla, Freda w My Fair Lady F. Loewego, Tassila w Hrabinie Maricy E. Kálmána. Występuje na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery Śląskiej w Bytomiu (tytułowa partia w operze Tannhäuser R. Wagnera), Opera Nova w Bydgoszczy.

Jan Zakrzewski – ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Był solistą Opery Wrocławskiej i Opery w Bielefeld (Niemcy). Obecnie współpracuje z Operą Krakowską i Warszawskim Teatrem Operowym. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. zajął I miejsce na Festiwalu J. Kiepury w Krynicy, III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej im. M. Callas w Atenach, jest finalistą konkursu w Tuluzie. Występował na scenach operowych w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W swoim bogatym repertuarze posiada partie operowe i operetkowe, m.in.: Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Alfred w Traviacie i Książę w Rigoletto G. Verdiego, Leński w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Stefan w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Caramello w Nocy z Wenecji J. Straussa, Su-Czong w Krainie uśmiechu i Carewicza w Carewiczu F. Lehára, Szymon w Studencie żebraku C. Millöckera, Tasillo w Hrabinie Maricy E. Kálmána.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program koncertu „Skawina da się lubić”,

Część I – 20:30 – 21:20  Dlaczego Wiedeń, dlaczego Strauss?

1. J. Strauss –  walc „Odgłosy wiosny”
2. J. Strauss – „Feuerfest polka”
3. G. Donizetti  – Napój miłosny – „Una furtiva lagrima” – Tadeusz Szlenkier
4. E. Waldteufel  – „Estudiantina”
5. N. Dostal – „Dziewczęta z Barcelony” – Sylwia Lorens, Witold Wrona
6. I. Kalman – Hrabina Marica – „Graj cyganie” – Jan Zakrzewski
7. G. Verdi Nabucco – „Va Pensiero” –  Monika Węgiel, Tadeusz Szlenkier
8. V. Monti  – „Czardasz”  – Zbigniew Kawalec
9. R. Stolz – „Brunetki, blondynki” – Tadeusz Szlenkier, Witold Wrona, Jan Zakrzewski
10. J. Strauss – „Nad pięknym, modrym Dunajem”

Część II – 21:20 – 22:45 Muzyka, Obraz, Słowo

OTOCZENIE

1. Ludwig van Beethoven – Sontata Księżycowa – Adagio z Sonaty Księżycowej op. 27 nr2
2. Waldemar Kazanecki  – walc z filmu „Noce i dnie” – Ewa Romaniak

PRZESZŁOŚĆ

3. Charles Daumont – „Non, je ne regrette rien” – (Edith Piaf) – Monika Węgiel
4. Johann Strauss – „Zejdź do gondoli” – Tadeusz Szlenkier

SMUTNA RZECZYWISTOŚĆ

5. Jacques Brel – „Amsterdam” – Monika Węgiel
6. Marek Torzewski – „Nic nie dane jest na zawsze” – Witold Wrona
7. Czesław Niemen – „Dziwny jest ten świat” –  Monika Węgiel
8. Jerzy Sobeńko  – „Poranne medytacje” – Zbigniew Kawalec

ŻART

9. Imre Kalman – Księżniczka czardasza – „Jakże mam ci wytłumaczyć” – Jan Zakrzewski i Sylwia Lorens
10. Michaele/Lana & Paul Sebastian  – „Gigi l’amoroso” (Dalida) – Ewa Romaniak
11. Franciszek Lehar  – Wesoła Wdówka – „Usta milczą dusza śpiewa” – Witold Wrona i Sylwia Lorens
12. Jerzy Sobeńko  –  „Eviva L’arte” – Monika Węgiel i Taduesz Szlenkier
13. Johan Strauss – Baron Cygański – „Wielka sława to żart” – Tadeusz Szlenkier, Jan Zakrzewski, Witold Wrona
14. Cole Porter – „My heart belongs to Daddy” – Ewa Romaniak

OPTYMIZM

15. Eduardo di Capua – „O sole mio” – Taduesz Szlenkier, Jan Zakrzewski, Witold Wrona
16. Marguerite Monnot  – „Hymne a l’amour” – Monika Węgiel
17. Frederic Loeve  – My Fair lady – „Przetańczyć całą noc” – Sylwia Lorens
18. Freddie Mercury  –  „We are the champions”

GORĄCO ZAPRASZAMY NA MUZYCZNĄ PODRÓŻ!

Koncert organizowany jest przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Skawiny i uzyskał dofinansowanie w ramach programu Mecenat Małopolski.

źródło: www.ckis.pl