Towarzystwo Przyjaciół Skawiny

WSPOMNIENIE O ZDZISŁAWIE LISKIEWICZU

data dodania: 29 sierpnia 2017

W dniu 22 sierpnia 2017 r. zmarł Zdzisław Liskiewicz, aktywny członek Towarzystwa Przyjaciół Skawiny od samego początku naszej działalności. Swoim zaangażowaniem przyczynił się znacznie do rozwoju TPS. Jego biogram został zamieszczony w 89 numerze naszego „Informatora”.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku uczestniczył w spotkaniu opłatkowym, połączonym z obchodami jubileuszu 35-lecia TPS. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w sobotę 26 sierpnia. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, sprawowaną przez proboszcza parafii księdza Edwarda Ćmiela. W homilii ksiądz prałat powiedział m.in., że będziemy pamiętać dzień pożegnania śp. Zdzisława, bo jest to święto Matki Bożej Królowej Polski. W ciepłych słowach mówił też o zaangażowaniu śp. Zdzisława w działalność społeczną w Skawinie.

W uroczystości uczestniczyła rodzina, przyjaciele i znajomi, wśród nich członkowie TPS, a także poczty sztandarowe Towarzystwa Przyjaciół Skawiny i skawińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Gdy kondukt pogrzebowy wyruszył z kościoła na cmentarz parafialny w Skawinie na zachmurzonym niebie zaświeciło słońce. Na zakończenie uroczystości na cmentarzu Kazimiera Skałuba pożegnała  naszego Kolegę słowami:

 

Drogi Zdzisławie, nadeszła chwila pożegnania… Otacza Cię pogrążona w smutku i zadumie Rodzina, żegnają Cię przyjaciele i znajomi. Z upoważnienia Zarządu chcę pożegnać Cię od członków Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Byłeś z nami od początku działalności naszego stowarzyszenia, z pełnym zaangażowaniem. Ze Skawiną jesteś związany od urodzenia. Ukończyłeś studia na Akademii Górniczo-Hutniczej i na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przez 40 lat pracowałeś w Skawińskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych na różnych stanowiskach, w tym jako główny energetyk, główny technolog oraz wicedyrektor ds. technicznych. Byłeś radnym Rady Miejskiej w Skawinie przez jedną kadencję. Wiele czasu poświęciłeś Towarzystwu Przyjaciół Skawiny mimo obowiązków rodzinnych, zawodowych i społecznych w innej dziedzinie. Niełatwe były początki działalności TPS. Gdy zaczynaliśmy, mieliśmy zapał do pracy i chęć służenia Małej Ojczyźnie, ale nie mieliśmy lokalu ani funduszy. Mieliśmy marzenia, aby zachować pamiątki z przeszłości Skawiny i utrwalać jej historię za pomocą słowa pi sanego oraz na fotografiach. Gdy zebraliśmy ponad 2000 eksponatów o wartości muzealnej, spełniło się największe z marzeń — we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Skawina powstało Muzeum Regionalne w Skawinie. Wydana została także Monografia Skawiny. 650 lat tradycji. Ponadto nawiązaliśmy kontakty ze szkołami i mogliśmy pogłębiać zainteresowanie młodzieży historią Małej Ojczyzny i miłość do Niej.

W tych wszystkich działaniach uczestniczyłeś z nadzieją, że uda się zrealizować nasze zamierzenia. Od początku do 2013 r. działałeś we władzach statutowych TPS — cztery kadencje w Sądzie Koleżeńskim i sześć kadencji w Zarządzie, w tym jego wiceprzewodniczącym byłeś przez 13 lat. Kiedy Twój stan zdrowia w ostatnich latach pogorszył się, przebywałeś w szpitalu i na rekonwalescencji, a później powróciłeś do działalności w TPS. Podziwialiśmy Twoją siłę ducha, cieszyliśmy się z poprawy

zdrowia i Twojej obecności wśród nas. Kiedy pojawiły się kolejne problemy zdrowotne, zrezygnowałeś z kandydowania do władz TPS, ale uczestniczyłeś w ważniejszych wydarzeniach i wspierałeś nas radą.

W 2011 r. zostałeś wyróżniony tytułem „Zasłużony Członek Towarzystwa Przyjaciół Skawiny”, tym samym znalazłeś się w pierwszej grupie osób, które ten tytuł otrzymały. W grudniu 2016 r. w czasie uroczystych obchodów jubileuszu 35-lecia TPS znalazłeś się wśród trzech osób szczególnie wyróżnionych za „owocną i efektywną działalność na rzecz naszego Towarzystwa… przez 35 lat”. Walczyłeś jako żołnierz Armii Krajowej w zgrupowaniu „Harnaś — rejon Skawina”. Po przejściu na emeryturę byłeś także aktywnym członkiem skawińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a od 1996 r. do końca działalności, czyli do 2014 r. — prezesem tego Koła. Za swoją działalność zawodową, patriotyczną i społeczną otrzymałeś wiele wyróżnień i odznaczeń, a najwyższe z nich to Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta). Pozostawiłeś dobrą pamięć o sobie. Byłeś prawym, pracowitym, szlachetnym i życzliwym człowiekiem. Kochałeś Rodzinę, Małą Ojczyznę i służyłeś Jej. Walczyłeś o wolną Polskę. Byłeś wspaniałym Kolegą i Przyjacielem. Żegnamy Cię z głębokim żalem. Pozostaniesz w naszych sercach i pamięci na zawsze… Spoczywaj w pokoju, niech Bóg Ci wynagrodzi Twoje poświęcenie dla Rodziny, dla Skawiny i dla Ojczyzny. Twoim Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Cześć Twojej Pamięci!